czwartek, 20 października 2011

Modne ornamenty na ścianach


Modne ornamenty na ścianach



W nowoczesnych aranżacjach bardzo chętnie wykorzystuje się wzory szablonowe w MEGA rozmiarach. Wzór wypełniający cała ścianę pięknie wzbogaca modne minimalistyczne wnętrze. Może to być pojedynczy motyw np. w formie drzewa, sylwetki, przedmiotu użytkowego albo też jeden abstrakcyjny lub florystyczny motyw powielony w sposób regularny lub asymetryczny.Ostateczny efekt zależy tylko od wyobraźni.



W nowoczesnych aranżacjach bardzo chętnie wykorzystuje się wzory szablonowe w MEGA rozmiarach. Wzór wypełniający cała ścianę pięknie wzbogaca modne minimalistyczne wnętrze. Może to być pojedynczy motyw np. w formie drzewa, sylwetki, przedmiotu użytkowego albo też jeden abstrakcyjny lub florystyczny motyw powielony w sposób regularny lub asymetryczny.
Ostateczny efekt zależy tylko od wyobraźni.
Bogactwo dostępnych na rynku farb, lakierów, wosków i mas wykończeniowych daje możliwość wykreowania nietypowych, indywidualnych rozwiązań. Możliwość stworzenia nietuzinkowej dekoracji tłumaczy właśnie bardzo duże zainteresowanie szablonami.


Szablony są wykonane z przezroczystego elastycznego tworzywa ułatwiającego pozycjonowanie malowanego wzoru na ścianie.
Trwałość tworzywa daje możliwość wielokrotnego użycia i mycia szablonów.


Przykładowe techniki użycia szablonu:
  1. Malowanie gąbką lub krótkim okrągłym pędzlem.
  2. Malowanie brushem.
  3. Nakładanie masy reliefowej/ (duży wybór dostępny na rynku, może być również masa gipsowa z pigmentem).
  4. Wypełnianie szablonu folią metaliczną.
Efekty / inspiracje
  1. Malowanie brushem - efekt cieniowania za pomocą jednego koloru
  2. Malowanie brushem - efekt cieniowania za pomocą 2 kolorów.
  3. Poszczególne elementy wzoru malowane różnymi kolorami.
  4. Wzór malowany w rogu (część motywu na jednej na jednej, część na drugiej ścianie)- wymaga uzgodnienia w trakcie zamawiania- szablon musi być odpowiednio przygotowany.
  5. Kadrowanie wzorów (maskowanie za pomocą taśmy malarskiej).
  6. Powtarzanie tego samego motywu kilkakrotnie.
  7. Wybrany wzór w różnych rozmiarach.
  8. Wzór i jego odbicie lustrzane.
  9. Wzór podzielony: część wzoru w jednym kolorze, część w drugim, tło podzielone na zasadzie odwrotności.
  10. Wzór na styku dwóch płaszczyzn w różnych kolorach
    - pionowo
    - poziomo
  11. Negatyw + pozytyw ściana w 2 kolorach, granica między kolorami jest osią symetrii, a po obu jej stronach wzór w odbiciu lustrzanym
    - pionowo
    - poziomo
Naklejki ścienne SZABLONERIA są wykonane z matowej winylowej folii samoprzylepnej. Matowe wykończenie folii pozwala uzyskać wrażenie naturalności. Każdy wzór jest dostępny w palecie 44 kolorów. To propozycja dla osób, które chcą ozdobić ścianę w krótkim czasie i bez brudzenia się farbą.
Naklejenie wzoru na ścianie nie jest pracochłonne. Polega na odklejeniu papieru podkładowego, przyłożeniu arkusza do ściany, dociśnięciu wzoru do podłoża ręką przy pomocy miękkiej szmatki i oderwaniu przezroczystego arkusza folii transportowej z wierzchu. Na ścianie zostanie wzór. Duże wzory wymagają zaangażowania 2 osób.


Wszystkie naklejki z folii winylowej mogą być wykonane w negatywie, posłużą wtedy jako samoprzylepny szablon do malowania. Zdecydowanie polecamy jednak tradycyjne szablony z tworzywa. Odwzorowanie wzorów przy pomocy szablonu samoprzylepnego stwarza niedogodności:
  • możliwość użycia tylko jeden raz podczas gdy szablon z tworzywa służy uzyskaniu modnego efektu powielenia tego samego motywu, lub jego fragmentu w tym samym pomieszczeniu, w różnych układach,
  • niemożność skorygowania ustawienia na ścianie- raz przyklejony wzór po oderwaniu nadaje się do wyrzucenia,
  • ograniczenie formatu;
  • nie nadają się do uzyskania efektu płaskorzeźby (reliefu).
Aleksandra Hamza
www.szabloneria.pl 

środa, 19 października 2011

Jak dobrać kolor ścian?


Barwy we wnętrzach odgrywają ogromną rolę. Wraz ze światłem tworzą nastrój, decydują o niepowtarzalnej atmosferze i charakterze pomieszczenia, może także poprawić jego proporcje. Dobierając kolory kierujemy się własnymi upodobaniami, bierzemy także pod uwagę praktyczność i uniwersalność barw. Najczęściej wybieramy kolory "bezpieczne" lub "przytulne". W tworzeniu odważniejszych zestawień kolorystycznych może pomóc wiedza o tym, w jaki sposób poszczególne barwy wpływają na nasze zmysły i psychikę i jakie wywołują reakcje. Pamiętać należy też, że aby dobrze się czuć we wnętrzu, trzeba dopasować ich kolor nie tylko do osobistych preferencji, ale i do przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.

walek---jak-dobrac-kolor-a.jpg


 
Ustalając gamę kolorystyczna wnętrza nie należy przesadzać z ilością kolorów. Najlepiej wybrać 1 kolor dominujący (na największe powierzchnie ścian) i dobrać 2 kolory dopełniające (np. do poduszek, wazonów, dywaników). W roli dominującego koloru sprawdzają się jasne odcienie, a w roli dodatkowych bardziej nasycone.

Wybierając kolory należy brać pod uwagę nie tylko barwę samych ścian i sufitu, ale także wyposażenia wnętrza - mebli, podłogi czy tkanin - na nasz organizm oddziałuje zestawienie wszystkich barw w pomieszczeniu. Dopiero ich właściwy dobór pozwala stworzyć wnętrze nie tylko piękne i wygodne, ale pozytywnie oddziaływające na osoby w nim przebywające.

. Pokoje dzienne

Pokoje, w których przebywamy w ciągu dnia powinny nastrajać nas optymistycznie i dodawać energii. Stąd też w tych pomieszczeniach należy stosować średnio nasycone, ciepłe kolory. Pokoje takie najczęściej są dobrze doświetlone, czy to światłem naturalnym czy sztucznym, dlatego świetnie sprawdzają się w nich wszelkie ciepłe odcienie np. pomarańcze i morele. Przy dobrym oświetleniu można też zastosować kolory ciemne - nie malujmy jednak wszystkich ścian ciemnymi kolorami. Ciekawie wyglądają pokoje, w których dwie ściany są ciemne, a dwie jasne. Do wyboru mamy dwa warianty tj. gdy ten sam kolor znajduje się na ścianach przyległych, drugi - na ścianach przeciwległych. W pierwszym przypadku uzyskujemy ciemniejszy, przytulny kąt, a drugi powoduje optyczne wydłużenie lub skrócenie pomieszczenia. Ciemne ściany wydają się być bliżej siebie.

pokoj-dzienny1.jpg     

. Sypialnia

Najlepsze do sypialni są kolory jasne, chłodne, ale czyste, bo gwarantują one odpoczynek i relaks. Zielenie, błękity i fiolety oraz ich pochodne są najlepszą propozycją. Zastosowanie takich kolorów niesie ze sobą ryzyko, że całość będzie wyglądała nieco mdło, żeby więc tego uniknąć należy zastosować zabieg opisany wcześniej, czyli można użyć np. dwóch kolorów. W przypadku jasnych barw zdecydowanie lepsze efekty uzyskuje się, gdy ten sam kolor występuje na przeciwległych ścianach. Nieco odważniejszym można zaproponować pomalowanie sufitu np. kolorem jasnym żółtym. Nie spowoduje to przesadnego "nasycenia energią", a rano, tuż po przebudzeniu nasze pierwsze spojrzenie padnie na powierzchnie w kolorze słońca, dzięki czemu dużo łatwiej będzie poderwać się z łóżka, zwłaszcza zimową porą.

             sypialnia1.jpg        sypialnia2.jpg

. Kuchnia

Z umeblowaniem kuchni w stylu nowoczesnym współgrają jasne i czyste kolory. Z racji tego, że nowoczesne meble kuchenne mają najczęściej stosunkowo proste fronty, na ścianach możemy zastosować jedną z technik dekoracyjnych. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby techniki nie były zbyt "ciężkie". Odważniejszym można zaproponować dobór kolorów na zasadzie kontrastu, czyli kolor ścian musi być zdecydowanie inny od koloru szafek. Meble w starym stylu, które najczęściej występują w ciemnych kolorach, dobrze komponują się ze ścianami w kolorach ziemi. Mogą być to kolory dosyć ciemne, ale w takim przypadku należy oczywiście pamiętać o dodatkowych źródłach światła.

kuchnia1.jpg

. Łazienki, toalety i inne pomieszczenia o zwiększonej wilgotności

Tego rodzaju pomieszczenia należy malować farbami o wyższym stopniu połysku (półmat i półpołysk). Takie powłoki są bardzo mocne i nie brudzą się tak szybko jak matowe. Można je często myć przy użyciu delikatnych detergentów. Farby do pomieszczeń wilgotnych zawierają niewielkie ilości, działających powierzchniowo środków, które zapobiegają powstawaniu grzybów i pleśni na ścianach. Chronią również ścianę przed wnikaniem do niej pary wodnej i zanieczyszczeń. 

lazienka1.jpg        lazienka2.jpg

. Przedpokój

W większości przypadków przedpokój to pomieszczenie, do którego nie dociera światło słoneczne i często zdarza się, że bywa tam po prostu ciemno. Dlatego do przedpokoju najbezpieczniej jest zastosować kolory rozjaśniające. Możemy tu wykorzystać zarówno barwy ciepłe jak i zimne, pamiętając jednak o tym, by były one lekko lub średnio nasycone. W małym i prostokątnym przedpokoju na ścianach można zastosować kolory optycznie powiększające, czyli tonacje żółte, jasne pomarańcze, jasne błękity, biele i beże, a z zieleni jasny seledyn; drzwi i sufit pomalowane na biało dodadzą wnętrzu lekkości i zwiększą wrażenie przestronności, natomiast podłoga może mieć nieco ciemniejszą i chłodniejszą tonację. W korytarzu kwadratowym, chcąc go wydłużyć należy ściany prostopadłe do wejścia pokryć kolorem nasyconym: jasnym fioletem, zielenią, intensywnym beżem lub żółcieniem natomiast ścianę przeciwległą zgaszonym odcieniem, ściany z lamperią (w jednej tonacji) poszerzą i ożywią wnętrze - mocniejszy odcień powinien być niżej. Przedpokój wysoki i wąski warto optycznie obniżyć , co można osiągnąć malując sufit o ton lub kilka, ciemniejszym kolorem niż ściany, może to być np. mocny błękit przy jasnoniebieskich ścianach. Drzwi pomalowane na biało, z framugą w kolorze sufitu, urozmaicą wystrój i poszerzą pomieszczenie, natomiast jasna podłoga dodatkowo to podkreśli. Gdy przedpokój jest duży i nieforemny w kształtach warto zastosować kilka różnych barw lub tonacji jednego koloru. Pomalowane na przemian dwoma odcieniami ściany i drzwi podzielą i ciekawie zróżnicują przestrzeń; jest to sposób na powiększenie i rozjaśnienie fragmentów przedpokoju. Wnęka w przedpokoju często bywa przyczyną niezadowolenia - tymczasem może się ona stać oryginalnym elementem aranżacyjnym. Dlatego zamiast ukrywać, podkreślmy ją malując ciemniejszym kolorem. Zabieg ten pogłębi wnękę i stworzy doskonałe tło dla obrazu czy lustra; ciemniejszym kolorem pomalujmy również ścianę najgłębszą natomiast prostopadłe do niej jaśniejszym. Korytarz szeroki i niski może sprawiać przytłaczające wrażenie, dlatego sufit, aby nie wydawał się zbyt ciężki powinien być biały. Z kolei ściany w intensywnym kolorze, zwężą optycznie przedpokój; wysokość skorygujemy malując na suficie (wzdłuż granicy ze ścianami) pasek szerokości 10-20 cm w tym samym kolorze co ściany.

. Biuro

Pomieszczenie biurowe to miejsce, w którym wymagana jest koncentracja, dlatego użyte kolory muszą pomagać w jej osiągnięciu, ale tak, by wielogodzinne przebywanie w tym pomieszczeniu nie męczyło i nie powodowało rozdrażnienia. Do biura należy wybierać więc kolory ciepłe, lekko lub średnio nasycone, ale też niezbyt intensywne , gdyż te ostatnie mocno przyciągają wzrok, przez co rozpraszają i szybko męczą oczy. Lekko nasycone czerwienie i żółcie oraz oczywiście ich pochodne świetnie nadają się do biur półotwartych czyli takich, w których pracownik, w ciągu swojego dnia pracy przyjmuje tylko kilku petentów. W biurach typu otwartego, czyli takich, przez które przewija się dziennie wiele osób można z powodzeniem zastosować kolory mocniejsze. Wyjątkowym biurem jest gabinet lekarski, w którym należy stosować delikatne, chłodne kolory, które uspokajają nasz umysł i koją nerwy. Ponadto, barwy chłodne kojarzą się z czystością, co dodatkowo zwiększa uczucie sterylności gabinetu lekarskiego.

wtorek, 18 października 2011

Dlaczego warto wybierać meble robione na wymiar?

Urządzanie domu lub mieszkania to zdecydowanie najprzyjemniejszy etap przeprowadzki. Niestety bardzo często podczas aranżacji poszczególnych pomieszczeń napotykamy problem, jakim jest niemożność znalezienia mebli w odpowiednim rozmiarze.
Udając się do jakiegokolwiek dużego salonu meblowego wszystkie sofy czy komody wydają nam się niewielkie – dopiero po zerknięciu na specyfikację zdajemy sobie sprawę z ich ogromnych rozmiarów. Problem ten dotyczy przede wszystkim posiadaczy niewielkich mieszkań w blokach czy też kamienicach.
 Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zamówienie mebli na wymiar. Myśląc meble na zamówienie większość z nas mimowolnie widzi przed oczami meble kuchenne. Tymczasem dziś na zamówienie stworzyć można praktycznie każdy mebel, w tym nawet ten zaprojektowany indywidualnie przez klienta. Zalet takiego rozwiązania jest co najmniej kilka. Pierwszą i zdecydowanie najistotniejszą jest fakt, iż dzięki takim meblom dostępna powierzchnia jest optymalnie wykorzystana, a przez to nasze wnętrze znacznie bardziej funkcjonalne. Nie bez znaczenia jest również cena takiej usługi. Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie mówiące o tym, że meble na zamówienie to fanaberia bogatych, gdyż normalnego człowieka nie stać na taki luksus. Jeśli jednak przeanalizujemy ceny zakładów zajmujących się tworzeniem mebli na wymiar przekonamy się, że usługi te wcale nie są tak kosztownym rozwiązaniem jakby mogło się wydawać. Bardzo często różnica w cenie wynosi zaledwie kilkanaście czy kilkadziesiąt procent. Ogromna zaletą w dobie masowej produkcji i globalizacji jest także możliwość wyróżnienia się i nabycia mebli, których nie będzie miał nikt inny. Ponadto decydując się na meble na zamówienie mamy szansę na taką ich konfigurację, która w maksymalnym stopniu odpowiada naszym potrzebom. W przypadku mebli systemowych znalezienie modelu, który będzie jednocześnie spełniał nasze wymagania estetyczne i praktyczne jest praktycznie niemożliwe - zmuszeni jesteśmy wówczas iść na kompromis.

Obserwując zmiany na rynku łatwo można dostrzec, iż klienci coraz częściej poszukują nie tylko mebli kuchennych, szaf i szafek wnękowych robionych na zamówienie, ale także sof, łóżek, stołów do jadalni czy też tak zwanych szafek rtv. Rosnące zainteresowanie klientów przekłada się korzystnie na liczbę zakładów stolarskich i firm specjalizujących się w takiej działalności.         
---
Anna KOMODO

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sobota, 15 października 2011

Łazienka dla całej rodziny


Zaplanowanie łazienki przeznaczonej dla całej rodziny to prawdziwa sztuka kompromisu. Rozmieszczenie i dopasowanie wszystkich elementów wyposażenia do potrzeb każdego z domowników może być bardzo kłopotliwe. Radzimy jak stworzyć łazienkę, która będzie równie wygodna dla dorosłych i dzieci.


Funkcjonalność przede wszystkimMama, tata i dwójka dzieci. Wszyscy korzystają z jednej łazienki, ale każde z nich ma odrębne wymagania odnośnie elementów wyposażenia. Zagospodarowanie każdego metra kwadratowego zaowocuje niekończącymi się problemami z użytkowaniem tego pomieszczenia. Umieszczanie bidetu, wanny z hydromasażem, prysznica oraz innych gadżetów to nie rozwiązanie dla rodzinny.

- Projektując łazienkę przeznaczoną dla całej rodziny musimy pamiętać, że ma być ona przede wszystkim funkcjonalna. Nie oznacza to założenia w niej wszystkich dostępnych sprzętów armatury sanitarnej. Należy wybrać tylko te, które są najbardziej potrzebne, a zarazem nie zajmują zbyt dużej przestrzeni. - przekonuje Katarzyna Rogowa ze sklepu internetowego Lazienkaplus.pl.

Nie tylko wygląd
W łazience stworzonej dla rodziny wygląd nie jest oczywiście priorytetem. Kluczowa jest funkcjonalność i komfort użytkowania. Dostęp do urządzeń sanitarnych powinien być łatwy, zatem zrezygnować należy z zastosowania ścianek działowych.Bardzo możliwe, że podczas porannej toalety w łazience znajdą się dwie lub trzy osoby, a tylko jednej udałoby się korzystać ze zlewu. Wybór jest prosty dwie umywalki albo zapisy na godziny.

Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca, wybierzmy prysznic. Natomiast jeśli mamy w domu małe dzieci (albo wkrótce planujemy powiększyć rodzinę), wanna będzie bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Optymalnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie obu tych elementów, jednak wszystko zależy od metrażu pomieszczenia. Szeroki asortyment z wyposażeniem łazienek daje nam możliwości kupienia wanny, która jest odpowiednio wyprofilowana aby również korzystać z niej jako prysznica w tym celu wystarczy do niej odpowiedni parawan nawannowy.

Zastanawiając się nad kolorystyką łazienki przeznaczonej dla całej rodziny szczególną uwagę należy zwrócić na neutralne barwy, którą bez większego trudu zaakceptuje każdy z domowników. Łazienka musi mieć uniwersalny charakter, dlatego stylistyczny umiar jest jak najbardziej wskazany. Dopasowanie do własnego gustu może okazać się dla reszty użytkowników nieatrakcyjne.

Wszechobecny porządek
Zastosowanie w łazience pojemnych półek to absolutna podstawa. Muszą się w nich pomieścić ręczniki, liczne środki czystości oraz kosmetyki należące do każdego z domowników. Pozostawienie tych elementów na otwartej przestrzeni łazienki sprawi, że będzie ona wyglądała na zaniedbaną.

W łazience powinien pojawić się kosz na pranie, nawet jeśli pralka znajduje się w innej części domu. Tradycyjny kosz może nie komponować się z zresztą pomieszczenia i sprawiać wrażenie nieestetycznego, dlatego wielu producentów proponuje swoim klientom kosze do zabudowy. Nie rzucają się w oczy, a przede wszystkim sprawiają, że na posadzce nie zostają rzucone niedbale koszulki i skarpetki.

- Naszym klientom oddajemy do dyspozycji szeroką ofertę produktów, w której zaleźć można zarówno klasyczne kosze łazienkowe, jak i wbudowane w półki czy taborety - przekonuje Katarzyna Rogowa ze sklepu internetowego Lazienkaplus.pl.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

piątek, 14 października 2011

Wanna czy prysznic?


Wanna czy prysznic?
fot. Corbis
  • Wanna czy prysznic?
  • Wanna czy prysznic?
  • Wanna czy prysznic?
To pytanie zadaje sobie wielu urządzających łazienkę. Ideałem jest kiedy możemy mieć jedno i drugie. Jednak zwykle nie pozwala na to metraż przeciętnej łazienki.
Co wybrać jeśli musimy zdecydować się tylko na jedno z tych urządzeń?

Wanna


- Wanna jest wygodniejsza dla małych dzieci. Najmłodsi uwielbiają harce w wannie i  zdecydowanie łatwiej jest wykapać malucha w wannie niż umyć go pod prysznicem.


- Jest uniwersalna, umożliwia zarówno wzięcie kąpieli oraz szybkiego prysznica.


- Nawet najlepiej wyposażony prysznic nie zastąpi relaksującej kąpieli z pianą, szczególnie tym, którzy są zwolennikami wylegiwania się w ciepłej wodzie.


- Ciekawy model wanny może być główną ozdobą łazienki, np. wanny wolnostojące czy wanny retro na lwich łapach



Prysznic


- Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wanna.  Polecany jest do niewielkich łazienek.


- Prysznic jest dużo bardziej ekonomiczniejszy, jeśli chodzi o  zużycie wody. Średnio pod prysznicem zużywamy 20-30% wody potrzebnej do kąpieli w wannie. Jest to szczególnie ważne dla posiadaczy liczników na wodę.


- Powszechnie uważa się, że prysznic jest higieniczniejszy.


- Łatwiejszy dostęp osób niepełnosprawnych i starszych.


- Doskonały dla osób szybko i aktywnie żyjących.


wanna, prysznic, łazienka, porady
fot. corbis


Kiedy nie możemy sobie pozwolić na posiadanie prysznica i wanny, możemy zdecydować  się na jedno z rozwiązań wielofunkcyjnych.


Głęboki brodzik - możemy w nim wykąpać małe dziecko. Możemy go również użyć zamiast miski i uprać, namoczyć pranie.



Parawany nawannowe - to doskonałe rozwiązanie, które pomoże nam cieszyć się zaletami prysznica posiadając wannę. Można je montować praktycznie na każdej wannie, jednak należy dobrać odpowiedni parawan do kształtu wanny. Parawany dzielą się ze względu na materiał: tworzywo sztuczne lub szkło oraz ze względu na sposób otwierania: przesuwne, harmonijkowe oraz wahadłowe.



Zasłonki prysznicowe - zamontowane przy wannie również podobnie jak parawan pozwolą wziąć prysznic w wannie. Są tańsze od parawanów ale mniej praktyczne. Ich zaletą są przeróżne wzory I kolory, które mogą nadać łazience charakteru.

Ważne aby nasz wybór dostosować do trybu naszego życia, naszego charakteru i upodobań. Tak aby czy wanna czy prysznic spełniały dobrze swoje funkcje.

Dlaczego warto budować szafy wnękowe?

Istnieje kilka powodów, dla których szafy wnękowe są świetnym rozwiązaniem. Zwłaszcza w ciasnym, niedużym mieszkaniu. Zwłaszcza wtedy, kiedy trzeba przechować całą masę rzeczy. Dobrze wiedzieć, jakie to powody.
Na początku wydaje się, że nie ma żadnej różnicy. Później przychodzi refleksja: żyje się łatwiej. A na końcu pełna akceptacja przyjętego rozwiązania. Szafa wnękowa wydaje się rozwiązaniem oczywistym.
Wielka szafa w małym domu
Sliding-WardrobesKto ma małe mieszkanie (a takie ma większość Polaków), ten wie, jak trudno jest znaleźć miejsce na wszystkie rzeczy, które „mogą się przydać”. Trzeba przecież schować gdzieś sprzęt narciarski latem i buty do biegania zimą. Włożyć do jakiegoś pudła płetwy i maskę do nurkowania i przechować w bezpieczny sposób łyżwy. Problemów mnóstwo, a to przecież tylko sprzęt sportowy. Co zrobić zresztą?
Odpowiedzą wydają się być szafy wnękowe. Rozwiązanie, które pozwoli wykreować przestrzeń niezbędną do przechowywania wszystkich rzeczy. To trochę tak, jakby Warszawa zaczęła budować dwupoziomowe arterie komunikacyjne. Tyle, że znacznie bardziej estetyczne. I tańsze.
Im mniejsze mieszkanie, tym bardziej wydają się potrzebne szafy wnękowe. Warszawa wiedzie pod tym względem prym. To tam mieszkania są najdroższe i tam najtrudniej kupić lokal, którego rozmiary będą odpowiednie. Warto o tym pamiętać.
Drzwi przesuwane, ściana zajęta
Dlaczego szafy wnękowe są dobrym rozwiązaniem? Choćby ze względu na to, że dzięki przesuwnym drzwiom pozwalają na swobodny dostęp do wnętrza. To sprawia, że można w nich umieszczać także większe przedmioty.
Inną zaletą tego rodzaju mebli jest ich pojemność. Zwykle szafy wnękowe zajmują całą długość ściany. W ten sposób tworzona jest wyizolowana przestrzeń, w której można przechowywać różne przedmioty. Od jej wykorzystania zależy jednak efektywność zastosowanej metody składu.
Można bowiem powstawiać wszędzie półki i zamienić szafę w tradycyjny regał, tyle że za przesuwanymi drzwiami. Jeśli jednak wnętrze szafy zostanie przemyślane, możliwe będzie efektywne składowanie wszystkich rzeczy. Także tych używanych rzadziej lub tylko w określonym sezonie.
Trzeba przy tym pamiętać, że szafy wnękowe nie mają nieograniczonej pojemności. Część rzeczy tak czy inaczej trzeba będzie wynieść do piwnicy. Jednak większość powinna się zmieścić. I o to chodzi.
Ładniejsze, bo niewidoczne
Ktoś może zapytać – a czemu nie wstawić do pokoju trzech wielkich szaf, które spełnią tę samą rolę? Odpowiedź jest prosta. Takie szafy będą zwyczajnie źle wyglądały. Zagracą przestrzeń i spowodują, że wyda się mniejsza.
Szafy wnękowe są neutralne dla wystroju pomieszczenia. Można je zaprojektować w taki sposób, żeby były niewidoczne. Lub wręcz, żeby optycznie powiększały pokój. To ostatnie możliwe jest dzięki wstawieniu w drzwi luster.
To ważne, bo tradycyjne regały wydają się zbyt przytłaczające. Szafy wnękowe natomiast pozwalają stworzyć wrażenie małego zagracenia pokoju, uporządkowania, estetyki. I choćby dlatego warte są rozważenia.
---
szafy wnękowe Warszawa

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl